warto odwiedzić
Aktualności Imprezy Zespół Kurpianka Kapela Kurpiowska Twórcy i artyści
Menu

Gmina Kadzidło

Parafia PW Świętego Ducha w Kadzidle

KS "Kurpik" Kadzidło

Zespół weselny "Jak Wiatr"

Aktualności

Warsztaty regionalne dla uczniów ze szkół gminy Kadzidło

W ramach trwającego od 6 do 16 grudnia w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle Bożonarodzeniowego Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego odbyły się warsztaty regionalne dla uczniów ze szkół gminy Kadzidło. Warsztaty były poświęcone nauce wykonywania tradycyjnych kurpiowskich ozdób choinkowych. W zajęciach prowadzonych przez instruktora CKK wzięło udział 225 uczniów z następujących klas z ZPO w Kadzidle: "0", opiekun: Eliza Cichoń; IIb, opiekun: Halina Cichoń; IIc, opiekun: Anna Mielnicka; IId, opiekun: Mariola Krystian; IIe, opiekun: Iwona Sobiech; IIIb, opiekun: Lucyna Bakuła; Vb, opiekun: Iwona Gałązka; VIb, opiekun: Elżbieta Tomczak; VIc, opiekun: Sylwia Jaworska oraz z klas "0", I, opiekun: Beata Drężek i II i III, opiekun: Elżbieta Parzych ze Szkoły Podstawowej w Siarczej Łące.

zdjęcia


Wesele Kurpiowskie na pocztówkach. Biblioteczka Kurpiowska, t. 17

Prace plastyczne uczniów z gminnych szkół doczekały się szczególnego wyróżnienia. Stały się pocztówkami. Uczniowie wzięli udział w konkursie "Wesele Kurpiowskie oczami dziecka", zorganizowanym przez wójta Dariusza Łukaszewskiego oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej. Efekt przeszedł oczekiwania organizatorów. Powstały małe arcydzieła. Stąd pomysł, aby nagrodzić autorów w sposób szczególny.

więcej


"Graj gracyku"

W piątkowy wieczór 16 grudnia 2016 r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbyło się spotkanie podsumowujące roczne warsztaty gry na harmonii pedałowej prowadzone przez muzykanta ludowego Grzegorza Golana z Kadzidła.

więcej


Bożonarodzeniowy Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego

W dniach od 5 do 16 grudnia 2016r. w CKK odbył się Bożonarodzeniowy Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


zdjęcia


Koncert Genowefy Lenarcik w Krobii

Genowefa Lenarcik, córka legendarnego Stanisława Brzozowego, zaśpiewała 2 grudnia 2016 r. w rodzinnej Krobi. Artystce towarzyszył Raphael Rogiński, pomysłodawca projektu muzycznego "Żywizna". Nie zabrakło starych, kurpiowskich piosenek, zaskakujących aranżacji, owacji na stojąco, wzruszeń, wspomnień, podziękowań, wzruszającej pieśni "Panie, modlitwy...", wspólnego śpiewania.

więcej


Anioły, aniołki ...

25 listopada Pani Halina Cichoń na zajęcia do CKK przyszła z uczniami z klasy 2 b z ZPO w Kadzidle, których jest wychowawczynią. Pod czujnym okiem Pani Bogusi dzieci uczyły się wykonywać kurpiowskie papierowe aniołki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć.

zdjęcia


Aniołki z bibuły

Dzieci z grupy uczącej się dialektu kurpiowskiego pod opieką Pani Haliny Cichoń uczyły się 24 listopada w CKK robić aniołki z bibuły. Świetnie im to wyszło, co widać na fotografiach. Zapraszamy do oglądania.

zdjęcia


Nasze Centrum 23 listopada gościło na zajęciach uczniów ze Szkoły Stowarzyszeniowej w Czarni

Jako pierwsze w zajęciach uczestniczyły dzieci z klas III-VI, które uczyły się robić aniołki z bibuły. Natomiast drugą grupę najmłodszych uczniów instruktorka uczyła jak wykonać samodzielnie lampionik z kolorowego papieru. W zajęciach uczestniczyły dzieci z klasy przedszkolnej oraz klas I-VI. W sumie w zajęciach wzięło udział 39 uczniów wraz z opiekunami: Renatą Dworak, Marianną Zalewską, Katarzyną Pawłowską, Beatą Dawid, Beatą Tomaszewską oraz Janem Milewskim.

zdjęcia


Kurpiowskie aniołki z bibuły

22 listopada na zajęciach w CKK było sielsko - anielsko, a to za sprawą aniołków z bibuły, które dzieci wykonały samodzielnie. Pani Bogusia - instruktorka CKK - krok po kroku uczyła uczestników warsztatów jak wykonać tradycyjnego kurpiowskiego aniołka z bibuły. Na koniec zajęć rozanielone dzieciaki dumnie prezentowały swoje anioły. Zapraszamy do oglądania zdjęć. Dzieci do CKK przybyły ze swoją wychowawczynią Panią Elizą Cichoń.

zdjęcia


Lampiony z papieru

17 listopada w Centrum Kultury Kurpiowskiej uczniowie klasy III z ZPO w Kadzidle wraz z nauczycielką Panią Bożeną Pabich uczyli się jak wykonać lampion z kolorowego papieru.zdjęcia


Graj gracyku - podsumowanie

Wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle zapraszają na Spotkanie podsumowujące roczne warsztaty gry na harmonii pedałowej prowadzone przez Grzegorza Golana w ramach projektu "Graj gracyku - warsztaty nauki gry na harmonii pedałowej" z programu ministra "Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna", zadanie "Mistrz tradycji". Wniosek otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie:
- wręczenie pamiątkowych dyplomów
- popisy indywidualne uczniów
- „Polki, oberki, okrąglaki” - melodie kurpiowskie w wykonaniu harmonistów: Grzegorza Golana z Kadzidła, Ryszarda Kaczyńskiego z Wachu, Czesława Chorążewicza z Suska Nowego, Kazimierza Gadomskiego z Kadzidła
16 grudnia 2016 o godz.18.00, sala widowiskowa CKK w Kadzidle


Zajęcia plastyczne z masą solną

Na zajęciach plastycznych 16 listopada w Centrum Kultury Kurpiowskiej kolejna grupa uczniów pracowała z masą solną. Tym razem była to klasa II c z ZPO w Kadzidle - wychowankowie Pani Ani Mielnickiej. Dzieci uczyły się jak zrobić kotka. Zapraszamy do oglądania zdjęć.

zdjęcia


Kotyliony z okazji Święta Niepodległości

W dniu 9 listopada w CKK odbyły się zajęcia, na których dzieci wraz z opiekunką Panią Elizą Cichoń uczyły się wykonywać z papieru kotyliony. Na kolejnych zajęciach instruktorka tę samą umiejętność przekazała podopiecznym Pani Basi Niegowskiej. Uczniowie klas "0-1" i "0-2" z Oddziałów Przedszkolnych w Kadzidle wykonały piękne biało-czerwone kotyliony, które dumnie prezentowały na swojej piersi. Zapraszamy do oglądania zdjęć.

zdjęcia


Słoneczniki z bibuły

Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle w roku szkolnym 2016/2017 wznowiło współpracę z nauczycielami oraz z uczniami ze szkoły w Chudku. Na rozpoczęcie współpracy podopieczni Pań Ewy Wiśniewskiej i Krystyny Wołosz uczyli się wykonywać słoneczniki z bibuły. Zajęcia odbyły się 25 października i 8 listopada w szkole. Techniki wykonywania tychże pięknych jesiennych kwiatów uczyła Bogusia Jaksina - instruktor CKK. Zapraszamy do oglądania zdjęć.


zdjęcia


"Graj gracyku..."

W Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle trwają warsztaty nauki gry na jednym z tradycyjnych ludowych instrumentów występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej - harmonii pedałowej. Dzieci w wieku 10-16 lat uczą się bezpośrednio od muzykanta-mistrza zarówno techniki gry na pedałówce, jak też bardzo bogatego repertuaru kurpiowskiego. Naukę prowadzi Grzegorz Golan, który sam szkolił się pod okiem znanych na Kurpiach muzykantów Franciszka Golana i Józefa Mroza.

więcej


Zapraszamy wszystkich twórców ludowych i rękodzielników do udziału w kiermaszu

Wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle zapraszają wszystkich twórców ludowych i rękodzielników do udziału w Bożonarodzeniowym Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego organizowanym na sali widowiskowej Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Wzorem lat ubiegłych prosimy zainteresowanych artystów i rękodzielników o dostarczenie swoich wycenionych prac związanych ze świętami Bożego Narodzenia do dnia 1 grudnia br. do Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, ul. Kościuszki 6. Kiermasz odbędzie się w dniach od 05.12.2016 do 16.12.2016.
Dodatkowe informacje: Tel.: (29) 717-61-89.


Sesja zdjęciowa "Kurpianki"

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Zespołu "Kurpianka" z nagrań filmu tematycznego pt. "Polska, Europa, Świat", która odbyła się w dniu 16 września br.
zdjęcia


Koty z masy solnej

Zapraszamy do oglądania zdjęć z zajęć, które odbyły się w dniu 19 października w CKK w Kadzidle. W zajęciach wzięły udział dzieci z Oddziału Przedszkolnego z ZPO w Kadzidle z wychowawczynią Elizą Cichoń.
zdjęcia


Ozdoby z masy solnej

O tym, że z masy solnej można wyczarować wiele wspaniałych ozdób przekonały się dzieci z "zerówki" z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.
zdjęcia


Muchomorki z jarzyn

5 października w CKK w Kadzidle podopieczni Pani Elizy Cichoń poznali inne niż spożywcze zastosowanie warzyw. Z ziemniaczka kapelusik, a z pietruszki korzonek, jeszcze tylko pomalować i muchomorek gotowy. Dzieci bardzo uważnie słuchały i patrzyły jak Pani Bogusia tłumaczy, a efekty ich prac widać na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia.


zdjęcia


Kolejny Koncert muzyki powaznej w Kadzidle

W kościele 9 października odbył się koncert w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et musica". Wysłuchaliśmy utworów: Mozarta, Bohmanna, Gounoda, Straussa, Różyckiego, Schuberta, Wieniawskiego, Gershwina.
Koncert sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.zdjęcia

więcej


Warsztaty regionalne w naszym Centrum Kultury

Rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim ruszył cykl warsztatów regionalnych. Na pierwszym spotkaniu 27 września gościła w CKK klasa II b, podopieczni pani Haliny Cichoń. Dzieci uczyły się pod okiem instruktorki pani Bogusi Jaksiny jak wykonać słonecznik z bibułki. Zapraszamy do oglądania zdjęć z lekcji.


zdjęcia


Piknik Wiejski w Wachu

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pikniku wiejskiego w Wachu, kóry odbył się 25 września.

zdjęcia


Niedziela Kadzidlańska
Dożynki Parafialno-Gminne
Turniej Wsi

Po raz kolejny, w pierwszą niedzielę września, dziękczyniliśmy rolnikom i Opatrzności za znakomite plony. Uroczystą Mszę Świętą celebrował ks. Proboszcz Ryszard Kłosiński.
zdjęcia

więcej


"Święto Żurawiny i Torfu"

20 sierpnia odbyło się w Piaseczni "Święto Żurawiny i Torfu". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

zdjęcia


Piknik w Tatarach

14 sierpnia odbył się Piknik Wiejski w Tatarach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

zdjęcia


Piknik w Krobi

13 sierpnia odbył się Piknik Wiejski w Krobi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

zdjęcia


"Niedziela na Wsi" w Chudku

31 lipca odbyła się "Niedziela na Wsi" w Chudku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

zdjęcia


Piknik w Golance

30 lipca odbył się Piknik Wiejski w Golance. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

zdjęcia


Grupa Oazowa III Stopnia Diecezji Łomżyńskiej w Kadzidle

Dzięki uprzejmości Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, Grupa Oazowa III Stopnia Diecezji Łomżyńskiej mogła bliżej poznać w dniu 13 lipca Kulturę Kurpiowską.Pani Krystyna Łaszczych wprowadziła uczestników w świat Kurpiów, w ich życie codzienne, zwyczaje, obrzędy, muzykę, rękodzieło oraz gwarę. Zobrazowaniem muzyki był film "Wesele Kurpiowskie z 1949 r.", rękodzieła twórczynie ludowe i ich prace, natomiast gwary - gadka kurpiowska pani Krysi. Goście wyszli zadowoleni, a wielu z nich wyraziło chęć obejrzenia "Wesela Kurpiowskiego" w 2017 r. na żywo.

zdjęcia


Piknik Wiejski w Dylewie

10 lipca odbył się Piknik Wiejski w Dylewie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

zdjęcia


Piknik Wiejski w Jazgrce

9 lipca odbył się Piknik Wiejski w Jazgarce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

zdjęcia


"Kurpianka" podbija Grecję!

Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła wziął udział w II Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym organizowanym w Alexandrii, malowniczym miasteczku położonym w północno-wschodniej Grecji.zdjęcia

więcej


Piknik Wiejski w Klimkach

2 lipca odbył się kolejny Piknik Wiejski, tym razem w Klimkach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


zdjęcia


"Wesele Kurpiowskie - Festiwal Folkloru Weselnego 2016"

Tegoroczne Wesele Kurpiowskie odbyło się po raz dwudziesty drugi. Tym razem zabrakło prawdziwych nowożeńców. W ich rolę w dniu 19 czerwca wcielili się Eliza Cichoń i Grzegorz Grad, członkowie Zespołu Kurpianka. Poradzili sobie znakomicie, pięknie wyglądali i z gracją prezentowali licznie zgormadzonej publiczności weselne obrzędy. Wybiór do ślubu, błogosławieństwo, weselny korowód ulicami Kadzidła, zachwyciły miłośników tradycji kurpiowskiej.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego
Gwiazda Wesela - "VOX"

"Wesele Kurpiowskie"

Uroczysta sesja Rady Gminy

Koncert "JELONKA"

Koncerty "Wesela Kurpiowskiego"

Panel dyskusyjny oraz wystawa monideł weselnych Kurpiów


II Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Kadzidło

Kolejny festiwal Kół Gospodyń Wiejskich odbył się "na wyjeździe". Gościliśmy w Klimkach, gdzie zostalismy mile przyjęci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


zdjęcia


"Niedziela na Wsi" w Czarni

W Czarni jak co roku odbył sie piknik wiejski. 22 maja w niedzielę dopisała pogoda, goście oraz mieszkańcy. Bogata była również część artystyczna. Dzieci chętnie i licznie uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach, które przygotowały instruktorki z CKK w Kadzidle.


zdjęcia

więcej


Piknik Wiejski w Siarczej Łące - Todzi

21 maja w Siarczej Łące odbył się piknik wiejski przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Siarcza Łąka i Todzia, wójta Dariusza Łukaszewskiego, radne Barbarę Bączek i Annę Kucińską-Giers, sołtysa Adama Sobiecha, dyrektora Grzegorza Parzycha z kadzidlańskiego Centrum Kultury Kurpiowskiej. Uznaniem cieszyły się gry, konkursy z nagrodami oraz zabawy, przygotowane przez Bogusławę Jaksinę i Grażynę Krystianiak, instruktorki z CKK w Kadzidle.

zdjęcia

więcej


Niezwykłe właściwości masy solnej

Wyrabianie modeli z masy solnej ma już bardzo długą tradycję. Robili to już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Podopieczni - czterolatki Pani Beaty Bachmury, którzy ponownie gościli w CKK wcielili sie w ich rolę. Ze wspomnianej wcześnie masy ulepili koty egipskie. Był to pierwszy etap zajęć. Na kolejnych koty będą zdobione.

zdjęcia


Przedszkolaki poznają kurpiowską sztukę ludową

Niezwykłą atmosferę można było poczuć 6 kwietnia w CKK a zawdzięczamy to grupie przedszkolnej z Przedszkola Samorządowego w Kadzidle. Dzieci zdobywały wiedzę z zakresu plastyki obrzędowej Kurpii. W trosce o zachowanie i pielęgnowanie tradycji ludowej instruktorka uczyła grupę Pani Krystyny Bakuły robić stary wzór kwiatka z bibuły.


zdjęcia


Popularyzacja kurpiowskiej plastyki obrzędowej wśród najmłodszych

30 marca do CKK zawitała grupa przedszkolna czterolatków pod opieką Pani Baeaty Bachmury i Sylwii Cichej. Celem spotkań z przedszkolakami jest popularyzacja kurpiowskiej plastyki obrzędowej jak również nabycie przez nich nowych umiejętności. Zaangażowanie instruktorki sprawiło, że warsztaty upłynęły w bardzo miłej atmosferze a owocem był pięknie wykonany przez dzieci bibułkowy kwiat kurpiowski.

zdjęcia


Prima Aprilis w Krobii

Pierwszego kwietnia 2016 r. najwięksi żartownisie z naszej gminy spotkali się w świetlicy wiejskiej w Krobi, żeby powygłupiać się i bezkarnie zrobić sympatyczne primaaprilisowe żarty. Przyleciały kolorowe motyle, popłynęła muzyka z różnych stron świata wygrana przez kapelę "Kurpianka", odkryto wiele talentów i ... tajemnic, ligawką rozdmuchano chmury, na harmonii pedałowej zagrała Pani Maria, a w nagrodę można było popróbować smaków Meksyku, wygrać wyprawę do Torunia, ekspres do kawy, kolację przy świecach, a nawet BMW.

zdjęcia

więcej


XIV Konkurs na palmę kurpiowską

17 marca br. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kdzidle odbyło się podsumowanie konkursu "Palma Kurpiowska" Głównym celem konkursu jest reaktywowanie i zachowanie tradycyjnych elementów i motywów we współczesnej plastyce obrzędowej związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Komisja miała nie lada wyzwanie, wybrać należało najbardziej tradycyjne, staranne, a zarazem pomysłowe i indywidualne wzory palm. Nagrody w konkursie ufundowała Gmina Kadzidło.


zdjęcia

protokół


Pisanki - wyklejanki

To już ostatnie zajęcia w ramach Wielkanocnego Kiermaszu Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego. Z wizytą przybyły do nas klasa 0 Pani Ani Parzych, Id Pani Marioli Krystian i klasa Pani Jadwigi Brzozowej. Uczniowie zdobili bibułką styropianowe jajka.zdjęcia


Wicie konkursowej palmy w Chudku

Za nami już ostatnie spotkanie poświęcone Palmie Kurpiowskiej. Ostatnie ale jakże owocne. Uczniowie ze szkoły w Chudku pod czujnym okiem instruktorki z CKK oraz opiekunek Pani Ewy Wiśniewskiej i Pani Renaty Bogdańskiej uwili palmę, którą wystawili na "XIV Konkurs na Palmę Kurpiowską" pod patronatem Wójta Gminy Kadziło. Jest to efekt wielu spotkań, na których wykonywane były poszczególne elementy palmy.

zdjęcia


"Pisanki na patyku"

Warsztatów wielkanocnych ciąg dalszy. W poniedziałkowe przedpołudnie 14 marca zagościła do CKK grupa przedszkolaków pod opieką Pani Basi Niegowskiej oraz klasa IIe Pani Basi Zaniewskiej aby wyczarować wielkanocne pisanki oraz uwić kwiaty z bibuły. Pisanki niezwykłe bo zdobione bibułką, kwiaty zaś tradycyjne - kurpiowskie. Jaja były zdobione metodą "przeplataną" - tradycji z nowoczesnością. Tradycją była pisanka a nowoczesnością metoda zdobienia. Jak widać na załączonych fotografiach były niezwykle kolorowe a na patyczkach powiewały jeszcze kolorowsze wstążeczki.

zdjęcia


"Misie i Krasnoludki" z Baranowa, wiją kwiaty z bibuły.

11 marca przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Baranowie zagłębiły się w tajniki techniki kurpiowskiej plastyki obrzędowej, które przybliżyła im zaproszona instruktorka CKK w Kadzidle Bogusia Jaksina. Dzieciaki z zafascynowaniem i uwagą przyglądały się jak wykonać z bibuły tradycyjną metodą kwiaty. Przy niewielkiej pomocy, podopieczni Pani Joanny Piórkowskiej i Pani Agnieszki Zalewskiej pieczołowicie wili kwiatuszki. Po krótkim czasie dzieci z grupy "Misiów i Karsnoludków" dumnie prezentowały zrobione przez siebie kwiaty. Dziękujemy Pani Dyrektor Barbarze Toryfter oraz Paniom wychowawczyniom za owocną współpracę.

zdjęcia


Dzieci z klas I i II tworzą kwiaty kurpiowskie.

W piątek 11 marca sala CKK wypełniona była gwarem i niezwykle twórczą aurą. Kolorowe kwiaty z bibuły - oto niesamowity efekt pracy kolejnych grup szkolnych uczestniczących w warsztatach wielkanocnych. Uczestnicy warsztatów to uczniowie klasy IIc Pani Bożeny Pabich i klasy Ia Pani Bożeny Kwaśniewskiej z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.


zdjęcia


Warsztaty rękodzieła ludowego - ciąg dalszy

10 marca Centrum Kultury Kurpiowskiej gościło na warsztatach klasę IIa Pani Ani Jechanowskiej i klasę Ic Pani Ani Mielnickiej. Dzieci z zapałem wzięły się do pracy i wyczarowały z bibuły stosując się do wskazówek instruktorki piękne i kolorowe kwiaty.zdjęcia


Warsztaty rękodzieła ludowego w ramach Wielkanocnego Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego

Wraz z rozpoczęciem kiermaszu pełną parą ruszyły warsztaty o temtyce wielkanocnej. W środę 9 marca pierwszymi uczestnikami była klasa Ib Pani Haliny Cichoń i klasa IIb Pani Celiny Wojciechowskiej. Temat warsztatów to kwiaty kurpiowskie z bibuły. Uczniowie zgodnie z tradycyjną sztuką wykonali bibułkowe kwiaty. Z dumą prezentując swoje dzieła.

zdjęcia


Dzień Kobiet z Kołem Gospodyń Wiejskich w Tatarach

Kto lepiej zrozumie kobietę, jeśli nie druga kobieta… i dlatego Pani Bogusia Kardaś sołtys wsi Tatary postanowiła zorganizować dla wszystkich Pań ze swojej miejscowości Dzień Kobiet. Spotkaniu które odbyło się 8 marca w świetlicy wiejskiej w Tatarach towarzyszył słodki poczęstunek i kawa, a do stołu podawało dwóch Panów. Aby urozmaicić te miłe chwile Centrum Kultury Kurpiowskiej zorganizowało spotkanie z przedstawicielkami firmy Oriflame, które zaprezentowały zebranym Paniom nowości w makijażu i pielęgnacji twarzy. Panie chętnie korzystały z rad ekspertek i z entuzjazmem dobierały odpowiednie dla siebie kosmetyki. Na spotkaniu nie zabrakło Wójta Gminy Dariusza Łukaszewskiego, który chociaż bardzo zajęty znalazł czas by przyjechać i osobiście złożyć życzenia wszystkim Paniom, towarzyszył mu dyrektor Centrum Kultury Kurpiowskiej Grzegorz Parzych, który również złożył Paniom najserdeczniejsze życzenia w dniu ich święta.

zdjęcia


Gimnazjalistki z Jazgarki wiją Palmę Kurpiowską

Uczennice ze Szkoły Stowarzyszeniowej w Jazgarce podjęły trudne zadanie uwicia konkursowej Palmy Kurpiowskiej. Z zaangażowaniem pracowały nad wykonaniem misternych kwiatów z bibuły. Nasza instruktorka tym razem pokazywała gimnazjalistkom jak wykonać żonkile z bibuły. Dziewczynki potrafią już wiele wzorów kwiatów bibułkowych, których nauczyły się na wcześniejszych lekcjach. Przy okazji wicia Palmy mogą je wszystkie wyeksponować. Życzymy sukcesów na konkursie.

zdjęcia


Spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Glebie

Koło Gospodyń Wiejskich w Glebie na czele z Pania Przewodniczącą Ewą Polak zaangażowało się w wykonanie palmy kurpiowskiej. W tajniki robienia kwiatów z bibuły oraz wicia palmy wprowadzała Bogusia Jaksina - nasz instruktor. Zajęcia odbywały się w Szkole Stowarzyszeniowej w Glebie. Do prac dołączyły również nauczycielki wraz z Dyrektor Julią Niedźwiedzką. Jak widać na załączonych fotografiach uczniowie także bawili sie przednio dekorując pisanki wielkanocne kolorową bibułą. Kwiaty Panie wykonały piękne i staranne a pisanki uczniów błyskały tysiącem barw.

zdjęcia


Kolejna szkoła przygotowuje się do wicia Palmy Kurpiowskiej

We wtorek 1 marca uczniowie Szkoły Stowarzyszeniowej w Czarni przygotowywali sie do konkursu na tegoroczną Palmę Kurpiowską. Uważnie słuchali cennych wskazówek jak zgodnie z tradycja kurpiowską uwić palmę oraz uczyli sie nowych wzorów kwiatów z bibuły. Pani Dyrektor Barbara Brzeziak oraz nauczyciele bardzo dbają o zachowanie kurpiowskich tradycji poprzez czynną współpracę z Centrum Kultury w Kadzidle.

zdjęcia


Przygotowania do wicia Palmy Wielkanocnej

Od 26 lutego 2016 r. co tydzień na zajęciach z dialektu kurpiowskiego w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Opiekunka Pani Halina Cichoń zapoznała nas z obyczajami na Kurpiach związanymi z tym świętem. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami na temat tradycji panujących w naszych rodzinnych domach. Na zorganizowanych warsztatach z zaprzyjaźnioną instruktorką z CKK w Kadzidle Panią Bogusią Jaksiną, która wspomaga działania naszej opiekunki, rozpoczęło się mozolne skręcanie kwiatów z bibuły, a w niedługim czasie - rozpocznie się wicie kolorowych palm, które zamierzamy wystawić do konkursu na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.

zdjęcia


Warsztaty Plastyki Obrzędowej - kwiaty z bibuły w szkole w Chudku

W Szkole w Chudku panie kontynuując innowację pedagogiczną z uczniami rozpoczęły przygotowania do wykonania palmy kurpiowskiej. Uczniowie pod okiem instruktora CKK uczyli się "kręcić" kwiaty z bibuły. Jest to początek spotkań nauki wicia palmy. Będziemy bacznie obserwować postępy.

zdjęcia


Warsztaty kurpiowskie w Szkole Podstawowej w Glebie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Glebie 24 lutego gościli Panią Bogusławę Jaksinę, która poprowadziła warsztaty kurpiowskie. Dzieciaki z klas I-III, jak również przedszkolaki, bardzo chętnie wzięły udział w wykonywaniu własnego "rękodzieła", tym razem były to kwiaty kurpiowskie wykonywane z bibuły. Nauczyciele, jak i uczniowie, Szkoły Podstawowej w Glebie, bardzo dziękują Pani Bogusławie za przybycie i poprowadzenie warsztatów.zdjęcia


PAPIEROMANIA

Papieromania - pod takim tytułem odbyły się zajęcia w dniu 12 lutego, które zakończyły tegoroczne ferie w CKK. Dzieci ogarnęła prawdziwa papieromania. Najpierw z papieru kolorowego wycinały serduszka wycinankowe. Była to żmudna i precyzyjna praca. Następnie dzieci ogarnął szał kolorowych bibuł. Wymyślały więc przeróżne wzory, zdobienia, kokardki, kwiatki na swoich walentynkowych kartkach. A przeznaczenie kartek było nie byle jakie. A to dla mamy, a to dla taty, a to jeszcze dla kogoś tajemniczego, więc starać się było trzeba. Pięknie przygotowane kartki dzieci zabrały ze sobą, aby wręczyć ukochanej osobie w dniu Świętego Walentego. Samą pracę i efekty możemy podziwiać na zdjęciach.

zdjęcia

więcej


Spotkanie z Panią Marianną Pokorą - twórczynią ludową

Razem z Panią Marianną na salę CKK 11 lutego zawitała wiosna w postaci żonkili. Dzieci miały za zadanie samodzielnie wykonać żonkile z bibuły. Uważnie słuchając i wykonując polecenia twórczyni uczestnicy zajęć pilnie składali kwiaty z wcześniej przygotowanych przez siebie elementów.zdjęcia

więcej


Śladami Kurpiów

"Śladem Kurpsiów cas wędrować i gościeńce reperowć, zeby goście przyjezdzali nase Kurpsie poznawali..." - pisała nasza poetka Marianna Staśkiewicz z Kadzidła. Skoro więc gościeńce u nas walnie poreperowane, a śladów naszych pradziadów należałoby szukać po całej Puszczy, stąd też nasza doroczna impreza "Śladami Kurpiów" zagościła 9 lutego w Piaseczni.

zdjęcia

więcej


Konkurs Plastyczny "Wycinanka Kurpiowska - drzewko życia"

Do tegorocznej, VII edycji konkursu plastycznego "Wycinanka Kurpiowska - drzewko życia" przystąpiło 25 uczestników z 7 szkół gminy Kadzidło. W kategorii Szkół Podstawowych wzięło udział 14 uczniów z klas IV-VI ze szkół w Chudku, Wachu, Dylewie i Czarni. W kategorii Gimnazjum wzięło udział 11 uczniów z gimnazjów w Chudku, Wachu i Dylewie.


zdjęcia

protokół


Bal karnawałowy w Golance

6 lutego w Golance odbył się doroczny bal karnawałowy. Organizatorzy to tradycyjnie Pani Sołtys Anna Skiba przy współpracy rodziców oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Na balu gościli: Pan Wójt Dariusz Łukaszewski oraz Pan Mirosław Augustyniak - Radny do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który dodatkowo uatrakcyjnił zabawę drobnymi upominkami dla wszystkich uczestników.


zdjęcia

więcej


Spotkanie z rzeźbiarzem Stanisławem Bacławskim

Lekcja rzeźbienia ze Stanisławem Bacławskim z Czarni w dniu 5.02.2016 r. była jednym z wydarzeń w ramach programu ferii zimowych w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Pan Stanisław opowiedział dzieciom, które przyszły na spotkanie o początkach swojej przygody z rzeźbieniem, pokazał albumy ze swoimi pracami i przedstawił historie z nimi związane.


zdjęcia

więcej


Polski Folklor Taneczny

Już piąty rocznik studentów III roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu pozytywnie zaliczył naukę tańców i pieśni kurpiowskich. Wydział Teatru Tańca w Bytomiu został założony w 2007 roku i jest pierwszą uczelnią w Polsce, która kształci aktorów teatru tańca. Od 5 lat zajęcia fakultatywne Polski Folklor Taneczny - tańce kurpiowskie prowadzi Paweł Łaszczych - nasz instruktor, kierownik Zespołu "Kurpianka".

zdjęcia

więcej


"CIASTKOŻERCY" - warsztaty kulinarne

"Ciastkożercy", pod taką nazwą w dniu 4.02.2016 r. odbyły się warsztaty kulinarne w świetlicy wiejskiej w Tatarach. Dzieci, które licznie przybyły na spotkanie, z pomocą instruktorek z CKK ochoczo zabrały się za przygotowanie ciasta do wypieku kruchych słodkości. Uśmiechnięte buzie były najlepszym dowodem na to, że nawet mąka na nosie i oklejone ciastem ręce mogą sprawić przyjemność. Kiedy ciasteczka o przeróżnych kształtach "nabierały rumieńców" w piekarniku, dzieci przygotowały lukier i inne słodkości, którymi potem udekorowały swoje wypieki. Degustacja ciasteczek zakończyła warsztaty, a pomoc w przygotowaniu i pieczeniu ciasteczek zapewniły Grażyna Krystianiak i Bogusława Jaksina - nasze pracownice.

zdjęcia


Wystawa rzeźb Stanisława Dawida z Chudka

Od 2 lutego w Centrum Kultury Kurpiowskiej można oglądać rzeźby wykonane przez 83-letniego Stanisława Dawida z Chudka. Pan Stanisław najczęściej podejmuje tematykę wiejską, przedstawia i przypomina tradycyjne zajęcia gospodarskie i prace polowe. Wykonane prace przedstawiają folklor wsi kurpiowskiej, zwierzęta, maszyny rolnicze. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Stanisława Dawida Odznaczeniem Honorowym "Zasłużony dla Kultury Polskiej", jak również Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznał artyście Medal Pamiątkowy "Pro Masovia". Odznaczenia zostaną wręczone podczas imprezy "Śladami Kurpiów" 9 lutego w świetlicy wiejskiej w Piaseczni.


zdjęcia


Kurpiowskie Bałamuty

2 lutego w gminie Kadzidło rozpoczęło się Tygodniowe Święto Wycinanki To już VII edycja tej cyklicznej imprezy, która promuje Kurpiowszczyznę oraz rodzime obyczaje i tradycje. Na Tydzień Wycinanki Kurpiowskiej składa się szereg imprez: "Bałamuty kurpiowskie", konkurs plastyczny na wycinankę oraz doroczne spotkanie z artystami ludowymi "Śladami Kurpiów". Nie brakuje też wydarzeń towarzyszących, m.in.: wystaw, spotkań i koncertów.

zdjęcia

więcej


Kurpiowski taniec i śpiew w szkołach

Jednym z założeń programowej działalności Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle jest edukacja regionalna dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie zespołów folklorystycznych, spotkania z artystami ludowymi, organizację warsztatów rękodzieła ludowego oraz naukę tańca kurpiowskiego. Już od dłuższego czas nawiązywana jest współpraca ze szkołami w zakresie edukacji regionalnej. Paweł Łaszczych nasz instruktor uczy tańca i śpiewu kurpiowskiego najmłodszych.

zdjęcia


Kolejna Lekcja Regionalna

W Czarni, w szkole stowarzyszeniowej nasza instruktor Bogusława Jaksina przeprowadziła 27 stycznia lekcję regionalną. Tematem była wycinanka "gwiazda". Dzieci ochoczo pracowały, czego owocem były własnoręcznie wycięte wycinanki.


zdjęcia


Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy

Po raz kolejny Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała w Kadzidle Tym razem nasi wolontariusze zbierali datki na leczenie dzieci oraz osób starszych. Do naszego sztabu dołączyli wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Laskowcu. Zebrano 15.195,39zł. Warto było prosić mieszkańców naszej gminy oraz Ostrołęki o życzliwość.


zdjęciaKontakt

Centrum Kultury Kurpiowskiej
Im. Ks. Mieczysława Mieszki

ul. Kościuszki 6, 07-420 Kadzidło
tel. fax: (29) 717 61 89
e-mail: centrumkurpiowskie@o2.pl

Pracownicy CKK

Wydarzenia

Poszukiwany - Poszukiwana

Centrum Kultury Kurpiowskiej poszukuje pary młodej,
która zdecydowałaby się na ślub
na kurpiowską nutę, w barwnym obrządku, z tłumem gości weselnych i w medialnej oprawie podczas imprezy folklorystycznej
"Wesele Kurpiowskie"
18 czerwca 2017r. w Kadzidle.
Chętne pary prosimy o kontakt
telefoniczny bądź osobisty
(tel. i adres CKK powyżej)


Koło Gospodyń Wiejskich w Golance
zaprasza na
ŚWIĘTO FAFERNUCHA

21 stycznia 2017r. godz. 11.00
Świetlica Wiejska w Golance
Program:
godz: 11.00
- Powitanie i owarcie impezy
- Wspólne przygotowanie ciasta i pieczenie fafernuchów
- Prezentacje artystyczne:
KGW "Żurawinki" z Piaseczni
KGW "Chudkozionki" z Chudka
KGW "Czarne Brzozy"
z Czarni i Brzozowej

Degustacja fafernuchów i innych regionalnych specjałów.


Pożyteczne informacje
Skansen Zagroda Kurpiowska
ul. Trasa Mazurska 1b
07-420 Kadzidło
tel. 29 761 82 00

Ceny biletów:
Normalny: 5 zł
Ulgowy: 3 zł

Godziny otwarcia:
Codziennie 10:00 - 17:00

Strona WWW
Próby zespołu "Kurpianka"
Liczba odwiedzin strony:
© 2015 Centrum Kultury Kurpiowskiej
Projekt i wykonanie: Maciej Skibowski
Autor fot. tła: Natalia Skibowska
Webmaster: Grzegorz Parzych